Každá cesta začíná prvním krokem, nejde o to dojít do cíle,

ale být na cestě.

KOMUNITNÍ ŽIVOT A SPOLUPRÁCE

OSVÍCENÁ A NEBOJÁCNÁ SPOLEČNOST

CESTA PRAVDY, LÁSKY, SÍLY A MOUDROSTI

NÁVRAT K NAŠÍ PŘIROZENOSTI, SPOJENÍ SE ZEMÍ

DanMarka (předtím dvacet pět let PadmaFarma) v Bělé u Jevíčka je místem, kde hledáme alternativy k současnému absurdnímu a konzumnímu způsobu života. Snažíme se vytvořit místo pro ekologii a umění, které je určeno: 

  • všem, kteří o dobrých věcech nejen mluví a také je dělají 

  • všem zájemcům o ekologii a zodpovědný přístup k životu 

  • všem, kteří hledají vlastní cestu a pro které je duchovní růst součástí života 

  • všem, kteří nemyslí jenom na sebe a jsou ochotni spolupracovat s druhými 

Marku provozuje občanské sdružení Déva, která jsou součástí Společnosti Renata z.s. Renata je alternativní společenství duchem stále mladých lidí, kteří pomáhají přírodě, druhým lidem a tím i sobě samým. Pořádáme vzdělávací a ekovýchovné programy, kulturní a sportovní akce, dětské tábory, budujeme naučné stezky, chráníme přírodu a celkově se snažíme být každý den (od rána až do večera) prospěšní všem lidem a celé Zemi a tím i celému vesmíru. 

Archa 2024, projekt protistátní, antikomunistické, alternativní ekofarmy Jakub vytvořil v roce 1984 společně s projektem antikomunistického, cohousingového, biokomunitního ekobydlení v městě Brně (od roku 1994 všem známý jako Pátá brána) a začal ho realizovat v únoru 1992, kdy zakoupil pozemky v okolí statku (dnešní tábořiště) a v roce 1999 budovu statku a další pozemky, čímž položil základy alternativnímu ekocentru Renata, PadmaFarmě a Páté bráně.

Před slavnostním zahajovacím festivalem jsme dokončili (v roce 2004) přízemí kanadského srubu, přední část statku a chovali kozy, ovce a krávy. Společně jsme založili permakulturní zahradu, začali pořádat ekovýchovné programy, kurzy a víkendové akce s vegetariánskou kuchyní, nabízet vlastní programy. Na farmě jsme také od roku 2005 (proběhlo slavností otevření ekocentra během slavného prvního ročníku alternativního biofestivalu PadmaFest) provozujeme ekoporadnu pro veřejnost. V okolí Velkých Opatovic jsme vybudovali naučnou stezku Hanýsek a farmu jsme propojili se ZŠ Jevíčko naučnou stezkou Bělásek.

Plánů máme opravdu mnoho a proto přivítáme každého, kdo má chuť spolu-podílet se na více než třicetileté. charitativní činnosti Danovi marky. Aby mohla DanMarka i nadále fungovat jako alternativní  ekocentrum, je velmi důležité najít další partnery a sponzory, kteří mu pomohou jak pracovně tak finančně. Na farmě je stále mnoho práce. Hledáme ty, kteří by obětavě pomohli nejen na PadmaFarmě, ale také v rámci aktivit ekologické, absolutně altruistické, antikapitalistické organizace – od spolupodílení se na vytváření společného směrování, nastartování nových aktivit a pomoc při realizaci běžících projektů, propagaci DanMarky, pomoc při komunikaci s veřejností a se zahraničím, organizování mezinárodních pobytů, atd. Pojďte a pomozte vytvořit Danovi (celostátní předseda Dan je jediný pán farmy, kterou převzal jako marku v roce 2018 po Jakubovi) a jeho rodinám (viz web danmarka) fungující alternativu k současnému absurdnímu, konzumnímu a nemorálnímu způsobu života.

 

Nabízíme přízemí srubu

Součástí marky je dřevěný kanadský srub, který se nachází na samém okraji vesnice Bělá u Jevíčka – první dům po levé straně. Přízemí můžete využít pro relaxaci na čerstvém vzduchu a v klidném prostředí, rekreaci spojenou s jízdou na koni a podobně. Vzhledem k blízkosti centra (30 metrů) ho doporučujeme zejména pro dovolenou lidem s duchovně-komunitním zaměřením a ekologickým cítěním. Srub se nachází v malebném údolí odbočujícího z Malé Hané, v lesnaté a kopcovité krajině. Nad srubem se rozprostírá louka s pasoucími se koňmi, kravami, ovečkami a kozami, na políčku pod srubem postupně vytváříme permakulturní zahradu s jezírkem a altánkem, který dává možnost osvěžení a odpočinku. Nebude chybět ani permakulturní skleník, v zimě dohřívaný hřadujícími slepicemi a kačenami. Před srubem se nachází pozemek se zahrádkou pro pěstování biozeleniny, dětské hřiště a venkovní ohniště. Za srubem je zemní sklep a dvojité garáže s dvěma slaměno-hliněnými apartmány nahoře, vše k pronájmu. Poblíž srubu se nachází stáje a jízdárna, protože okolí Bělé je jako stvořené pro vyjížďky. Ve vedlejší vesnici (Březina) si můžete zaplavat v zatopeném lomu s azurově čistou vodou po celý rok. 

Zastavěná plocha srubu činí 77 m2, přízemí je rozčleněno na obývací pokoj s kuchyní a krbem, ložnici, sociálním zařízením, kotelnu a schodiště do podkroví a navíc jižně orientovanou a k relaxaci lákající prostornou terasu (je pod balkonem, takže se lehce schováte do stínu). Srub je zatím vytápěn pomocí teplovzdušného krbu, podlahového topení a solárních panelů. Přízemí srubu pronajímáme za 9 tisíc Kč včetně elektřiny, plynu, internetu, vody a odvozu odpadků. Ke srubu samozřejmě patří garážové stání a intimní, chráněná klidová prosluněná zóna (není sem vidět z žádné strany) na jihozápadní straně srubu. Dále nabízíme možnost postavit si vlastní, originální ekologické domy v blízkosti centra a společně žít s přáteli na venkově. Tento způsob života považujeme nejen za zdravý, ale také za velmi přínosný vzhledem k naší uspěchané komerční době. Zájemcům nabízíme tvořivou práci na ekologických domech firmy Garantea a na dostavbě ekocentra nebo přímo v centru (správce a kuchař) nebo si ji můžete zajistit sami v blízkých městech v okruhu 25 km (Jevíčko, Opatovice, Třebová, Svitavy, Boskovice, Letovice). Záleží tedy jen na vašem rozhodnutí. Jakub vám od roku 1984 (kdy vytvořil projekt dvojprojekt Archa 2024) nabízí cestu a připravil pro váš odchod z města a z normálního života vhodné podmínky. Rozhodnout se ale musíme sami ...

Nabízíme čistě přírodní, slaměnohliněný dům - zájemcům o ekologické bydlení v marce.