I

 

Každá cesta začíná prvním krokem, nejde o to dojít do cíle,

ale být na cestě.

KOMUNITNÍ ŽIVOT A SPOLUPRÁCE

OSVÍCENÁ A NEBOJÁCNÁ SPOLEČNOST

CESTA PRAVDY, LÁSKY, SÍLY A MOUDROSTI

NÁVRAT K NAŠÍ PŘIROZENOSTI, SPOJENÍ SE ZEMÍ

 

PadmaFarma v Bělé u Jevíčka je místem, kde hledáme alternativy k současnému konzumnímu způsobu života. Snažíme se vytvořit místo pro ekologii a umění, které je určeno: 

  • všem, kteří o dobrých věcech nejen mluví a také je dělají 
  • všem zájemcům o ekologii a zodpovědný přístup k životu 
  • všem, kteří hledají vlastní cestu a pro které je duchovní růst součástí života 
  • všem, kteří nemyslí jenom na sebe a jsou ochotni spolupracovat s druhými 
 

PadmaFarmu provozuje občanské sdružení Déva, která jsou součástí Společnosti Renata (renata latinsky znamená znovuzrozená, (www.renatanet.cz). Renata je společenství duchem mladých lidí, kteří pomáhají přírodě, druhým lidem a tím i sobě samým. Pořádáme vzdělávací a ekovýchovné programy, kulturní a sportovní akce, dětské tábory, budujeme naučné stezky, chráníme přírodu a celkově se snažíme být prospěšní všem lidem a celé Zemi. Projekt protistátní, antikomunistické, alternativní ekofarmy Jakub vytvořil v roce 1984 (společně s projektem antikomunistického, cohousingového, komunitního, městského ekobydlení v Brně - Pátá brána) a začal ho realizovat v roce 1992, kdy zakoupil první pozemky v okolí statku (dnešní tábořiště) a v roce 1999 od restituentů koupil budovu statku a další pozemky, čímž položil základy alternativnímu ekocentru. 

Před slavnostním zahajovacím festivalem jsme dokončili (v roce 2004) přízemí kanadského srubu, přední část statku a chovali kozy, ovce a krávy. Společně jsme založili permakulturní zahradu, začali pořádat ekovýchovné programy, kurzy a víkendové akce s vegetariánskou kuchyní, nabízet vlastní programy. Na farmě jsme také od roku 2005 (proběhlo slavností otevření ekocentra v rámci alternativního biofestivalu PadmaFest) provozujeme ekoporadnu pro veřejnost. V okolí Velkých Opatovic jsme vybudovali naučnou stezku Hanýsek a farmu jsme propojili se ZŠ Jevíčko naučnou stezkou Bělásek.

Plánů máme opravdu mnoho a proto přivítáme každého, kdo má chuť spolupodílet se na více než třicetileté. charitativní činnosti. Aby mohla PadmaFarma i nadále fungovat jako alternativní  ekocentrum, je velmi důležité najít další partnery a sponzory, kteří mu pomohou jak pracovně tak finančně. Na farmě je stále mnoho práce. Hledáme ty, kteří by pomohli nejen na PadmaFarmě, ale v i rámci aktivit ekologické charitativní organizace – od spolupodílení se na vytváření společného směrování, psaní a vyřizovaní grantů, nastartování nových aktivit a pomoc při realizaci běžících projektů, propagaci PadmaFarmy, pomoc při komunikaci s veřejností a se zahraničím, organizování mezinárodních výměných pobytů, atd. Pojďte a pomozte vytvořit fungující alternativu k současnému absurdnímu, konzumnímu způsobu života. 

 

Vize Šambala

Od nepaměti lidé usilují o vytvoření společnosti, která by jim dovolila vyjádřit důstojnost lidského bytí a vedla by ke smysluplnému životu ve vzkvétající kultuře. To je vize Šambhaly i PadmaFarmy. Hlavní myšlenkou této dávné moudré tradice je přesvědčení že důstojný život založený na meditativním porozumění je přístupný každému a muže vést k osvícené společnosti. Meditace přináší do našeho života přirozený smysl pro laskavost, nebojácnost a humor. 

Následující verše jsou z knihy „Šambhala – posvátná cesta válečníka" od Čegjama Trungpy Rimpočeho : 

Z velkého kosmického zrcadla
Bez počátku a bez konce,
Začala se zjevovat lidská společnost.
Tehdy vzniklo osvobození a zmatek.
Když se objevil strach a pochybnost
Týkající se důvěry, která je prvotně svobodná,
Povstaly bezpočetné davy zbabělců.
Když důvěra, která je prvotně svobodná,
Byla následována a prožívána s potěšením,
Povstaly nepočetné zástupy válečníků. 

Tajemství Šambaly – Autor: James Redfield, originál: The secret of Shambhala

„Co víte o Šambale?" zeptal se lama.
„Myslím, že je to smyšlené místo, jakási fantazie. Něco jako Šangri-la."
Lama zvedl hlavu a pravil věcně: „Šambala je skutečné místo na Zemi a je součástí lidské komunity."
„Proč ji tedy nikdo nikdy neobjevil? A proč o ní tolik významných budhistu hovoří jako o způsobu života či stavu ducha?"
„Protože skutečně symbolizuje určitý způsob existence. Tím způsobem o ní hovořit je správné. Je to však zároveň skutečné místo, kde žijí skuteční lidé, kteří dosáhli vyšší úrovně komunitního života".
„Byl jste tam?"
„Ne, ještě jsem nebyl povolán."
„Jak si tedy můžete být tak jistý?"
„Protože se mi o Šambale často zdá, stejně jako mnoha dalším mistrům na Zemi. Porovnáváme své sny a ty jsou si natolik podobné, že víme, že Šambala musí být skutečné místo. Navíc máme posvátné legendy, které vysvětlují náš vztah k této posvátné komunitě."
„Jaký je to vztah?"
„Máme udržovat toto poznání, dokud se Šambala nezjeví všem národum."
„Jin mi řekl, že někteří lidé věří, že bojovníci Šambaly nakonec přijedou a porazí Číňany."
„Jinova zlost je pro něho velmi nebezpečná."
„Mýlí se tedy?"
„Jin hovoří z lidského hlediska. Dívá se na porážku z hlediska války a fyzického zápolení. Nikdo přesně neví jakým způsobem se toto proroctví vyplní. Nejdřív musíme pochopit Šambalu. Víme však, že to bude jistý druh boje." „Věříme," pokračoval lama, „že brzy přijde čas, kdy se Šambala zjeví světu."

 

Nabízíme přízemí srubu

Součástí PadmaFarmy je dřevěný kanadský srub, který se nachází na samém okraji vesnice Bělá u Jevíčka – první dům po levé straně. Přízemí můžete využít pro relaxaci na čerstvém vzduchu a v klidném prostředí, rekreaci spojenou s jízdou na koni a podobně. Vzhledem k blízkosti centra (30 metrů) ho doporučujeme zejména pro dovolenou lidem s duchovně-komunitním zaměřením a ekologickým cítěním. Srub se nachází v malebném údolí odbočujícího z Malé Hané, v lesnaté a kopcovité krajině. Nad srubem se rozprostírá louka s pasoucími se koňmi, kravami, ovečkami a kozami, na políčku pod srubem postupně vytváříme permakulturní zahradu s jezírkem a altánkem, který dává možnost osvěžení a odpočinku. Nebude chybět ani permakulturní skleník, v zimě dohřívaný hřadujícími slepicemi a kačenami. Před srubem se nachází pozemek se zahrádkou pro pěstování biozeleniny, dětské hřiště a venkovní ohniště. Za srubem je zemní sklep a dvojité garáže s dvěma slaměno-hliněnými apartmány nahoře, vše k pronájmu. Poblíž srubu se nachází stáje a jízdárna, protože okolí Bělé je rozmanité a jako stvořené pro vyjížďky. Ve vedlejší vesnici (Březina) si můžete zaplavat v zatopeném lomu s azurově čistou vodou po celý rok. 

Zastavěná plocha srubu činí 77 m2, přízemí je rozčleněno na obývací pokoj s kuchyní a krbem, ložnici, sociálním zařízením, kotelnu a schodiště do podkroví a navíc jižně orientovanou a k relaxaci lákající prostornou terasu (je pod balkonem, takže se lehce schováte do stínu). Srub je zatím vytápěn pomocí teplovzdušného krbu, podlahového topení a solárních panelů. Přízemí srubu pronajímáme za 9 tisíc Kč včetně elektřiny, plynu, internetu, vody a odvozu odpadků. Ke srubu samozřejmě patří garážové stání a intimní, chráněná klidová prosluněná zóna (není sem vidět z žádné strany) na jihozápadní straně srubu. Dále nabízíme možnost postavit si vlastní, originální ekologické domy v blízkosti centra a společně žít s přáteli na venkově. Tento způsob života považujeme nejen za zdravý, ale také za velmi přínosný vzhledem k naší uspěchané komerční době. Zájemcům nabízíme tvořivou práci na ekologických domech firmy Garantea a na dostavbě ekocentra nebo přímo v centru (správce, kuchař) nebo si ji můžete zajistit sami v blízkých městech v okruhu 30 km (Jevíčko, Opatovice, Třebová, Svitavy, Boskovice, Letovice, atd.). Záleží tedy jen na vašem rozhodnutí. Jakub vám od roku 1984 (kdy vytvořil projekt dvojprojekt Archa 24) nabízí cestu a připravil pro váš odchod z města a z normálního života vhodné podmínky. Rozhodnout se ale musíme sami ...

Nabízíme 100% slaměno-hliněný dům - zájemcům o ekologické bydlení.