Každá cesta začíná prvním krokem, nejde o to dojít do cíle,

ale být na cestě.

KOMUNITNÍ ŽIVOT A SPOLUPRÁCE

OSVÍCENÁ A NEBOJÁCNÁ SPOLEČNOST

CESTA PRAVDY, LÁSKY, SÍLY A MOUDROSTI

NÁVRAT K NAŠÍ PŘIROZENOSTI, SPOJENÍ SE ZEMÍ

DanMarka (předtím dvacet pět let PadmaFarma) v Bělé u Jevíčka je místem, kde již od 14. února 1992 hledáme reálné alternativy k současnému absurdnímu a konzumnímu způsobu života. Snažíme se vytvořit absolutně charitativní místo pro ekologii a umění, které je určeno: 

  • všem, kteří o dobrých věcech nejen mluví a také je dělají 

  • všem zájemcům o ekologii a zodpovědný přístup k lidskému životu 

  • všem, kteří hledají vlastní cestu a pro které je duchovní růst součástí života 

  • všem, kteří nemyslí sobecky jenom na sebe a jsou ochotni spolupracovat s druhými 

Danovu marku provozuje neziskové, absolutně filantropické, občanské sdružení Déva, která je součástí Společnosti Renata - alternativní společenství duchem stále mladých lidí, kteří pomáhají přírodě, druhým lidem a tím i sobě samým. Pořádáme vzdělávací a ekovýchovné programy, kulturní a sportovní akce, dětské tábory, budujeme naučné stezky, chráníme přírodu a celkově se snažíme být každý den prospěšní všem lidem a celé Zemi a tím i celému vesmíru. 

Archa 2024, projekt nenásilné protistátní, antikomunistické, alternativní ekofarmy v Bělé vytvořil Jakub v roce 1984 (v té době pronásledovaný člen Křestanské unie lidských práv) společně s projektem antikomunistického, biokomunitního ekobydlení v městě Brně (od roku 1994 všem známý jako Pátá brána) a začal ho realizovat od 14. února 1992, kdy zakoupil pozemky v okolí statku (dnešní tábořiště) a v roce 1994 budovu statku a další pozemky v Bělé a v Brně, čímž položil základy alternativnímu ekocentru Renata, PadmaFarmě a Páté bráně - konec v roce 2024.

Před slavnostním zahajovacím biofestivalem (zbývá dvacet let do konce) jsme v roce 2004 dokončili přízemí kanadského srubu, přední křídlo statku a chovali kozy, koně, ovce a krávy. Společně jsme založili permakulturní zahradu, začali pořádat ekovýchovné programy, biokurzy a víkendové akce s vegetariánskou kuchyní, nabízet vlastní programy. Na farmě (po slavnostním otevření ekocentra během prvního ročníku alternativního biofestivalu PadmaFest) provozujeme ekoporadnu pro veřejnost. V okolí Velkých Opatovic jsme vybudovali naučnou ekostezku Hanýsek a farmu jsme propojili se ZŠ Jevíčko naučnou stezkou Bělásek.

Plánů máme opravdu mnoho a proto přivítáme každého, kdo má chuť spolupodílet se na více než třicetileté. charitativní činnosti Danovi marky. Aby mohla marka i nadále fungovat jako alternativní ekocentrum, je velmi důležité najít další partnery a sponzory, kteří mu pomohou jak pracovně tak finančně. Na biofarmě je stále mnoho práce. Hledáme ty, kteří by obětavě pomohli nejen na PadmaFarmě, ale také v rámci aktivit ekologické, absolutně altruistické, antikapitalistické organizace – od spolupodílení se na vytváření společného směrování, nastartování nových aktivit a pomoc při realizaci běžících projektů, propagaci DanMarky, pomoc při komunikaci s veřejností a se zahraničím, organizování pobytů, atd. Pojďte a pomozte vytvořit Danovi a jeho rodinám (danmarka.webnode.cz) fungující alternativu k současnému absurdnímu, amorálnímu a konzumnímu způsobu života.

 

Nabízíme přízemí srubu

Součástí marky je dřevěný kanadský srub, který se nachází na samém okraji vesnice Bělá u Jevíčka – první dům po levé straně. Přízemí můžete využít pro relaxaci na čerstvém vzduchu a v klidném prostředí, rekreaci spojenou s jízdou na koni a podobně. Vzhledem k blízkosti centra (30 metrů) ho doporučujeme zejména pro dovolenou lidem s duchovně-komunitním zaměřením a ekologickým cítěním. Srub se nachází v malebném údolí odbočujícího z Malé Hané, v lesnaté a kopcovité krajině. Nad srubem se rozprostírá louka s pasoucími se koňmi, kravami, ovečkami a kozami, na políčku pod srubem postupně vytváříme permakulturní zahradu s jezírkem a altánkem, který dává možnost osvěžení a odpočinku. Nebude chybět ani permakulturní skleník, v zimě dohřívaný hřadujícími slepicemi a kačenami. Před srubem se nachází pozemek se zahrádkou pro pěstování biozeleniny, dětské hřiště a venkovní ohniště. Za srubem je zemní sklep a dvojité garáže s dvěma slaměno-hliněnými apartmány nahoře, vše k pronájmu. Poblíž srubu se nachází stáje a jízdárna, protože okolí Bělé je jako stvořené pro vyjížďky. Ve vedlejší vesnici (Březina) si můžete zaplavat v zatopeném lomu s azurově čistou vodou po celý rok. 

Zastavěná plocha srubu činí 77 m2, přízemí je rozčleněno na obývací pokoj s kuchyní a krbem, ložnici, sociálním zařízením, kotelnu a schodiště do podkroví a navíc jižně orientovanou a k relaxaci lákající prostornou terasu (je pod balkonem, takže se lehce schováte do stínu). Srub je zatím vytápěn pomocí teplovzdušného krbu, podlahového topení a solárních panelů. Přízemí srubu pronajímáme za 9 tisíc Kč včetně elektřiny, plynu, internetu, vody a odvozu odpadků. Ke srubu samozřejmě patří garážové stání a intimní, chráněná klidová prosluněná zóna (není sem vidět z žádné strany) na jihozápadní straně srubu. Dále nabízíme možnost postavit si vlastní, originální ekologické domy v blízkosti centra a společně žít s přáteli na venkově. Tento způsob života považujeme nejen za zdravý, ale také za velmi přínosný vzhledem k naší uspěchané komerční době. Zájemcům nabízíme tvořivou práci na ekologických domech firmy Garantea a na dostavbě ekocentra nebo přímo v centru (správce a kuchař) nebo si ji můžete zajistit sami v blízkých městech v okruhu 25 km (Jevíčko, Opatovice, Třebová, Svitavy, Boskovice, Letovice). Záleží tedy jen na vašem rozhodnutí. Jakub vám od roku 1984 (kdy vytvořil projekt dvojprojekt Archa 2024, více známý jako Pátá brána) nabízí cestu a připravil pro váš odchod z města a z normálního života vhodné podmínky. Rozhodnout se ale musíme sami ...

Nabízíme přírodní, slaměnohliněný dům - zájemcům o ekologické bydlení v biomarce.